NVPS 2014-2015 End of Year Awards

2014- 2015 End of Year Competition Awards

Geoffrey Parker – Amazigh Boy in Atlas Mountains

Geoffrey Parker – Amazigh Boy in Atlas Mountains

Class 1 Color Prints

1st Place – Geoffrey Parker – Amazigh Boy in Atlas Mountains
2nd Place – Geoffrey Parker – Rasta Baby
3rd Place  – Geoffrey Parker – Blue Mountain Church

 

 

 

 

 

Joy Brathwaite - In Honor

Joy Brathwaite – In Honor

Class 1 Digital Images

1st Place – Joy Brathwaite  – Honor
2nd Place – Bill Millhouser – Just One Sip
3rd Place – Kirk Andrew Johnson – Next Stop…Capitol South
HM – Alan Goldstein – Snatching A Snack
HM -Bill Millhouser – Autumn Waterfall
HM – Geoffrey Parker – Jamon Serrano
HM – Geoffrey Parker – Let Me Try
HM – M. Paula Neumann – Protected Harbor
HM – M. Paula Neumann – Room With A View
HM – Granger Benson – Pensive Clown
HM – Robert Granger Benson – Tipsy Martini
HM – Wendy Xu Water – Dew
HM – Willa Siegel – Kilauea Rocks!

 

 

 

George Karamarkovich - Jockey's Move

George Karamarkovich – Jockey’s Move

Class 2 Color Prints

1st Place  – George Karamarkovich – Jockey’s Move
2nd Place – Ginger Werz-Petricka – There’s Still Time
3rd Place – Kevin Egan – Lemon And A Half A Lime
HM  – Kevin Egan – Poulnabrone Dolmen

 

 

 

 

George ("Butch") Karamarkovich - Golden Eagle

George (“Butch”) Karamarkovich – Golden Eagle

Class 2 Digital Images

1st Place – George Karamarkovich – Golden Eagle
2nd Place – Chris Todd Langford – Journey
3rd Place – David E. Stossel – Haunted House
HM – Claire Carroll – Going Underground
HM – David Heagy – Easter Island Sunset
HM – Georgette Grossman – Minute To Win It
HM – Ginger Werz-Petricka – Forgotten Ledger
HM – Jeff Hancock – You Can Sit On My Eye If You Want To
HM – Kevin Egan – Orange Lemon Lime Honorable Mention

 

 

Tami Stieger - Morning Glory

Tami Stieger – Morning Glory

Class 3 Color Prints

1st Place  – Tami Stieger – Morning Glory
2nd Place – Fran Bastress – Desert Razzle-Dazzle
3rd Place – Sandi Croan Cheetah Stalking
HM – Dennis Govoni – Indian Pipe
HM – Jay Heiser – Street Fountain
HM – Tami Stieger – Flags In

 

 

 

 

Class 3 Digital Images

Amie Tannenbaum - Slippery Slope

Amie Tannenbaum – Slippery Slope

1st Place  – Amie Tannenbaum – Slippery Slope
2nd Place – Mike Whalen – Lake Volta Fishermen
3rd Place – Emi Wallace – San Geronimo Church Mirror Montage
HM – Amie Tannenbaum – Around The Bend
HM – Christopher Langford – Blue
HM – Emi Wallace – Fence At Appomatox
HM – Fran Bastress – Cassie with Deer
HM – Mike Whalen – Fairytale Garden
HM – Mike Whalen – Fall Colors
HM – Scott Musson – The Cheap Seats
HM – Stan M Bysshe – Caribbean Reef Squid
 

Kevin Egan - Tools of the Trade

Kevin Egan – Tools of the Trade

Monochrome Prints

1st Place  – Kevin Egan – Tools of the Trade
2nd Place – Bill Corbett – Scruffy Heron 2nd Place Monochrome Prints
3rd Place – Ginger Werz-Petricka – Dupont Circle Metro 3rd Place Monochrome Prints
HM – Ginger Werz-Petricka – Old Bulldog Honorable Mention Monochrome Prints
HM – Kevin Egan – Domes Of The Grand Mosque Honorable Mention Monochrome Prints
HM – Mike Whalen – Discarded Honorable Mention Monochrome Prints
HM – Tami Stieger – Paying Respect Honorable Mention Monochrome Prints
HM – Tami Stieger – Collide Honorable Mention Monochrome Prints

Photographer of the Year Awards

Alan Goldstein – Digital Photographer of the Year Class 1
Geoffrey Parker – Photographer of the Year – Color Prints Class 1
Karol Murray – Digital Photographer of the Year Class 2
Ginger Werz-Petricka – Photographer of the Year – Color Prints Class 2
Mike Whalen – Digital Photographer of the Year Class 3
Mike Whalen – Photographer of the Year – Color Prints Class 3
Kevin Egan – Photographer of the Year – Monochrome Prints

Versatile Photographer Awards

Geoffrey Parker – Class 1 Versatile Photographer
Ginger Werz-Petricka – Class 2 Versatile Photographer
Mike Whalen – Class 3 Versatile Photographer

George Karamarkovich - Jockey's Move

George Karamarkovich – Jockey’s Move

Other Awards

George Karamarkovich – Jockey’s Move Ollie Fife Image of the Year
Georgette Grossman – Sil Horowitz to Outgoing President of NVPS
Sam Schaen – Joe Atchinson Award for Service
Bob Friedman – Distinguished Service Award
Jeff Hancock – Distinguished Service Award
Willa Friedman – Distinguished Service Award

This entry was posted in Competition Results.